Rose Double Delight - dvojtónová a voňavá krása vašej záhrady

„Double Delight“ je druh hybridnej čajovej ruže, ktorú vytvorili americkí chovatelia v 70. rokoch minulého storočia. Od tej doby získala ruža „Double Delight“ najväčšiu popularitu v Európe. Nemohla zostať nepovšimnutá, je ťažké nazvať túto ružu elegantnou a elegantnou, slová „luxusný“ a „nádherný“ sú pre ňu vhodnejšie, niekto ju dokonca považuje za vulgárny. Ale nevšimnúť si túto jasnú dvojfarebnú krásu s opojnou vôňou je jednoducho nemožné, často sa to porovnáva s vanilkovou zmrzlinou posypanou malinovým sirupom.

Opis odrody

Vzpriamený ker rastie do výšky 1,2 m a dorastá do šírky približne jeden a pol metra. Silné, trnité výhonky sú pokryté tmavozelenými lesklými listami, jeden rastie na vysokých tvrdých konárech, menej často dva alebo tri veľké kvety klasického tvaru. Kvetenstvo sa zvyčajne vyskytuje dvakrát za sezónu - začiatkom leta a koncom augusta. Stáva sa však, že po prvej vlne rastlina pestuje kvety celé leto, len v malom množstve.

Kvety pomaly kvitnú a pri úplnom odhalení dosahujú priemer 12 - 15 cm, majú asi 40 lístkov. Keď sa rozpustí, farba sa mení - stred je krémovo biely alebo žltý a hranyokvetné lístky stále v zárodku majú jasný karmínový okraj.

Pri pôsobení ultrafialového žiarenia táto hranica rastie, jej šírka závisí od prijímaného slnečného svetla, čím väčšie je slnko, tým je širšia a jasnejšia karmínová časť. Ukazuje sa, že v jednom kríku majú všetky kvety rôzne farby.

V skleníku sú ruže tohto druhu krémové alebo žlté, pretože ultrafialové lúče neprechádzajú cez sklo. Rezané kvety niekoľko týždňov si zachovávajú svoj vzhľad a vôňu.

Odroda Double Delight sa považuje za mrazuvzdornú, preto sa pestuje aj v oblastiach s drsnou zimou, ktoré sú dobre pokryté začiatkom mrazu. Odolnosť proti hubovým a infekčným chorobám je mierna, odporúča sa preventívne ošetrenie liečivami. Ale dážď, tieto ruže vydržia zle, ak dažďové kvapky dopadnú na púčiky, potom je lepšie ich rezať, taký kvet nebude mať prezentáciu.

Video „Opis dvojitého potešenia z ruže“

Z videa sa dozviete viac o tomto druhu kríkov.

Pravidlá pestovania a pestovania

Rovnako ako všetky ruže, aj Double Delight miluje slnečné, ale chránené pred veternými miestami. V tieni bude ruža rásť normálne, iba kvetina nedostane svoju veľkolepú karmínovú farbu. Je lepšie zabezpečiť, aby slnko zasiahlo ružu. Ale tu je teplo pre ňu deštruktívne, ak sa teplota vzduchu blíži hranici +30 stupňov, kvety sa začnú krútiť. V horúcich dňoch by bolo vhodné zatieniť kríky a vodu častejšie.

Kríky sa vysádzajú vo vzdialenosti najmenej 1 - 1,2 m od každéhoIné, hustá výsadba prispieva k šíreniu plesňových chorôb a korene potrebujú veľa priestoru na rozvoj. Ruža rastie dobre v jednotlivých kvetináčoch alebo vaniach, stačí si ju vziať tak hlboko, aby ste mali dostatok miesta na drenážnu vrstvu a dlhé korene.

Pôda by mala byť sypká a výživná, bez stojatej vody alebo blízko toku podzemnej vody. Miesto pre ružu je vykopané v hĺbke najmenej 50 cm, pridajte kompost alebo humus a minerálne hnojivá. Ak je pôda ťažká, je potrebné pridať piesok alebo rašelinu. Priekopa je vykopaná podľa dĺžky koreňov, môže byť asi 0,3 - 0,5 m, korene sú dobre narovnané, pokryté zeminou a stlačené. Koreňový krk by mal byť podzemný, aj keď nie hlboký, 2–3 centimetre pod úrovňou zeme. Po zalievaní je vhodné skontrolovať, či je puzdro pevne usadené v pôde, preto stačí mierne vytiahnuť vrchnú časť výhonku. Ak sa celý krík a zem okolo neho premiešajú, musí byť ešte stlačený. Puzdro musí pevne sedieť na zemi, inak silný vietor neumožňuje normálny vývoj koreňového systému.

Pred výsadbou by sa korene mali skontrolovať a odstrániť, ak sú zlomené, príliš dlhé, a potom ich vložte do vody na niekoľko hodín, ak boli otvorené počas prepravy sadenice.

Starostlivosť

„Double Delight“ si vyžaduje rovnakú starostlivosť ako ostatné ruže, potrebuje pravidelné zalievanie, hnojenie, orezávanie kríkov, pokrývanie zimy. Je potrebné zaliať teplou vodou s usadenou vodou tak, aby prenikla až do konca.dlhý koreň, takže mladý krík dosť 5 litrov, rastlina pre dospelých - viac ako 10 litrov.Nemôžeme dovoliť vyschnúť hlinenú zrazeninu, ale aj stagnáciu vody.

Na jar a začiatkom leta rastlina potrebuje veľa dusíka, je dobré pridať humus alebo do vody niekoľkokrát (s prestávkou 2 týždne) pomocou kalu.

Po začatí tvorby púčikov je potrebné viac fosforečnanov hnojív potašového draslíka a po ukončení kvitnutia sa všetky ďalšie kŕmenia zastavia, pretože rastlina sa musí pripraviť na spiace obdobie.

Na vytvorenie sviežej kríky, štípanie mladých výhonkov po vytvorení štyroch listov stimuluje rast nových výhonkov z koreňa.V lete sa odstránia výhonky, ktoré rastú v strede kríka, tie, na ktorých nie sú tvorené púčiky alebo sú divoké, ktoré môžu rásť od koreňa pod bodom štepu - je potrebné ich úplne vysekať.Pri príprave kríka na zimu sa výhonky zvyčajne skracujú na 40 cm, potom zakorenia korene a stonky rašelinou do výšky 30 cm, zakryjú ju vetvami korenia a príchodom námrazy a netkaného materiálu.

Spôsoby šľachtenia

Toto je vynikajúca odrodová ruža a je najlepšie kúpiť sadenice od škôliek, predávajú sadivový materiál, ktorý je drahý, ale kvalitný, korene sa ošetrujú protispekavým prostriedkom.a výhonky pokryté voskom.Ak už rastie najmenej jeden krík, možno ho rozdeliť na časti.Odporúča sa to urobiť na jeseň na konci kvitnutia alebo skoro na jar pred zlomením púčikov.Zdieľanie kríkov je jednoduché - je potrebné ho rozrezať na dve časti, už nieje to preto, že miera prežitia sa dramaticky zníži. Obidve časti s koreňmi a výhonkami sa vysádzajú osobitne a starajú sa, ako v prípade nových sadeníc, sú miesta rezu ošetrené drevným popolom.

Ak potrebujete veľa rastlín naraz, potom môžete odrezky odrezať a pokúsiť sa ich zakoreniť, zvyčajne sa ukáže, že sú. Rezne rezané, keď ruža začne kvitnúť, zoberte z polodrevných výhonkov. Rezne sú rezané pod uhlom 45 stupňov pod obličkami, mali by byť 3-4 každé obličky, zasadené do škatule s vlhkým pieskom alebo rašelinou, pokryté priehľadným materiálom - sklom alebo filmom. Na jeseň obyčajne dávajú korene, pred začiatkom chladného počasia sú vysadené v chránenom teréne a na jar sú presádzané na miesto.

Choroby a škodcovia

„Double Delight“ môže byť ohrozená múčnatkou, čiernou škvrnou, šedou hnilobou. Pri profylaxii sa odporúča liečiť „Fundazole“, „Prognóza“ alebo „Floxin“. Ak je puzdro zasiahnuté hrdzou, musí byť zničené, pretože ho nemožno vyliečiť.

voška Rosana, červovka listová a pílka - to sú najškodlivejšie parazity, ktoré môžu zasahovať do americkej krásy. Môžete s nimi bojovať s drogami "Karbofos", "Chlorofos", "Iskra" alebo "Aktellik".

Video „Boj proti chorobe“

Z videa sa dozviete, ako sa vysporiadať s chorobami ruží.