Rose polyantovaya: voňavý zákal kvetináčov na záhrade

Poliantovye ruže, napriek svojej storočnej histórii, a teraz sa teší veľkej obľube medzi záhradníkmi a záhradníkmi.Kompaktné a dokonca miniatúrne veľkosti dospelých kríkov s hustou zeleňou a pestrofarebnými kvetmi umožňujú použitie týchto ruží nielen v krajinných kompozíciách, ale aj ako kultúra kvetináčov v miestnostiach a zimných záhradách.Odrody polyanthusových odrôd majú tiež vysokú odolnosť voči chorobám, nadmernú vlhkosť a nízke teploty, čo umožňuje ich pestovanie v akomkoľvek prostredí.

Charakteristiky a vlastnosti ]

Polykanténové ruže sa získali krížením mnohokvetej trpasličej ruže s opätovne kvitnúcimi čínskymi čajovými hybridnými formami, z ktorých úplne zdedili kompaktnú hustú korunu a množstvo voňavých vôní.e kvetenstvo. Prvé odrody týchto ruží vyšľachtil koncom 19. storočia vo Francúzsku šľachtiteľ a majiteľ súkromnej škôlky ruží Jean-Baptiste Guillot.

Majúc kompletnú sadu najlepších vlastností: odolnosť proti mrazu, vysoká odolnosť voči chorobám, dlhé a opakované kvitnutie, ruže rýchlo získali popularitu a čoskoro začali zdobiť záhrady aparky po celom svete.

Je dosť ťažké hádať o tom, čo sú polyanthové ruže v súčasnosti, pretože mnohí chovatelia ich využívali ako základ pre chov nových hybridov. Napríklad anglickí a dánski chovatelia vytvorili celé skupiny hybridných čajových ruží, prispôsobených osobitostiam jednotlivých krajín. Napriek tak veľkému záujmu o tento druh zostáva paleta farieb polyanthusových ruží stále trochu obmedzená, ale táto nevýhoda je viac ako kompenzovaná krásnym dekoratívnym typom rastlín.

Polyantha rose - ideálne na zdobenie akéhokoľvek krajinného priestoru. Jeho nízke (v priemere 50 cm), husté listnaté kríky sa široko používajú na ozdobu kvetinových záhonov ako hranica a neustále kvitnúce a voňavé polodvojité kvety vytvárajú jasný prízvuk v zložení aj v jednej výsadbe. Svetlé kvetenstvo pozostávajúce z veľkého počtu (viac ako 50) malých ruží (priemer 3 až 5 cm) sú hlavnou výhodou tohto druhu. Okrem toho tieto ruže nemajú absolútne tŕne, čo im uľahčuje a spríjemňuje starostlivosť.

Vysoká vitalita je charakteristickým znakom polyanthových ruží. Sú tak mrazuvzdorné, že nezmrazujú ani na Urale a na Sibíri. Ich kvitnutie je vždy na najvyššej úrovni, pretože hlavným nepriateľom ruží sú plesňové choroby, ktoré vôbec nie sú hrozné. A bez ohľadu na to, čo sa stane so zemnou časťou kríka, nové výhonky rastú veľmi rýchlo z koreňových pukov a na výhonkoch môže dôjsť k tvorbe pukov.dlhá iba 10 cm.

Video „Characteristics“

Z videa sa dozviete viac o charakteristických črtách tohto puzdra.

Populárne odrody

Je potrebné poznamenať, že s príchodom nových odrôd a hybridných foriem polyanthové ruže mierne stratili svoj význam, ale ich najlepšie odrody vždy zostávajú na vrchole popularity:

 1. Border King (Border King) - veľmi veľkolepá ruža, často používaná ako hranice.Hrubý ker (do 70 cm), s malými, jasne zelenými listami.Priťahuje pozornosť pôvodnej farby kvetov: jasne červená na okraji a biela v strede, zhromaždené vo veľkých kvetenstvo 40 - 45 púčikov.
 2. Orange Triumph (Orange Triumph) odolná voči poveternostným vplyvom a chorobám odolná voči poveternostným vplyvom s úžasnou krásou s hustými dvojitými kvetmi červenooranžovej farby.Bush je vďaka množstvu kvetov (45 - 50 ruží) elegantný a jasný.Ruža kvitne v tejto triede až do mrazu.
 3. Anjelské krídla (anjelské krídla) - kompaktné poddimenzované (30 cm) kríky s malými (4-5 cm) jemnými kvetmi svetloružovej, takmer bielej farby, ktoré sa zbierajú vkvetenstvo 10-15 kusov.Ideálne pre skupinové kompozície, ako obrubníky, na pestovanie v kvetináčoch a nádobách.
 4. Šokujúca modrá je veľmi nezvyčajná farba ruže s odtieňmi karmínovej, fialovej, ružovej a fialovej.Nízke kríky (do 50 cm), šíriace sa, s hustým tmavozeleným listom.Kvety sú veľké, semi-double, na výhonku sú umiestnené jednotlivo, alebo puky 3-4 ruže.
 5. Holstein (HoLsiein) - stredné kríky (do 80 cm) srýchlo rastúce a vysoko vetvené výhonky. Púčiky sú elegantné, s veľkými karmínovými lístkami, zozbierané do kvetov 10-15 ruží. Ozdobný účinok nestráca dlho, kvitne až do mrazu.
 6. Polyantel Angel Rose sa považuje za jednu z najpopulárnejších odrôd. Miniatúrne rozmery puzdra umožňujú rast v kvetináčoch. Rovnako ako mnoho izbových kvetín, miluje slnečné žiarenie, intenzívne zalievanie a postrek. Celoročne kvitne pomerne veľkými (2-9 cm) dvojitými kvetmi rôznych farebných paliet: od ružových odtieňov po fialové a biele. Úspešne množené semenami.

Pestovanie zo semien

Ružičky Polyanthus sa najúspešnejšie rozmnožujú odrezkami a semenami. Áno, jedná sa o pomerne zriedkavý druh ruží, pre ktoré pestovanie zo semien nie je len možné, ale žiaduce. Získanie nových sadeníc takýmto spôsobom nie je zložitejšie ako pestovanie z odrezkov, vyžaduje si to však tieto opatrenia:

 • na konci leta vyberte mierne nezrelé, ale najväčšie ovocie;
 • ostrým nožom na niekoľko rezov na koži z ovocia pomôže tento postup semená dozrieť skôr;
 • po niekoľkých dňoch vyberte semená z ovocnej škatule, opatrne vyberte dužinu, vysušte a skladujte.

Výsev osiva v kvetináčoch sa uskutočňuje v druhej polovici februára, ale najneskôr začiatkom marca. Približne 2 prechody od začiatku siatia po vzhľad prvých výhonkovmesiacov, a najmenej ďalšie 2 mesiace, bude potrebné sadenice, aby sa posilnili pred výsadbou na otvorenom priestranstve. Pred zasiatím semien do kvetináčov je potrebné pripraviť: rozvrstviť a namočiť.

Stratifikácia sa vykonáva takto:

 • gáza alebo bavlnená tkanina navlhčená peroxidom vodíka (ak peroxid neexistuje, môžete ho navlhčiť vodou);
 • 73. tenká vrstva semien na vlhkej handričke;
 • prikryte hornú časť ďalšou vlhkou handričkou (látku môžete jednoducho zložiť na polovicu);
 • potom sa tkanivo so semenami umiestni do vrecka z polyetylénu;
 • potom vložte toto balenie do chladničky v dolnej (zeleninovej) komore na týždeň.

O týždeň neskôr sa semená vyberú z chladničky, nechajú sa jeden deň namočiť do akéhokoľvek rastového stimulátora a potom sa vysejú do pripraveného substrátu. V kvetinárstvách si môžete kúpiť hotovú pôdnu zmes na pestovanie ruží a doma je možné z rašeliny a perlitu vyrobiť ľahký substrát v pomere 1: 1. Semená sú zasadené vo vlhkom substráte do hĺbky 0,5 cm, pokryté sklom alebo filmom a umiestnené na tmavom mieste.

Ďalšou starostlivosťou je pravidelné navlhčenie pôdy.

Akonáhle sadenice klíčia, kryt sa odstráni a kvetináče sa prenesú do svetlej miestnosti. Aj keď sú výhonky malé, musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Po určitom čase sa odporúča transplantovať rastliny s malými kúskami zeminy do samostatných kvetináčov a po mesiaci ich zasadiť na trvalé miesto v zemi. natento spôsob pestovania kríka začína kvitnúť v druhom roku.

Pravidlá výsadby

Podobne ako všetky záhradné ruže sa odporúča pestovať aj rastliny polyanthus v oblastiach dobre osvetlených slnkom a chránených pred vetrom.Pristávacia plocha by mala byť rovná alebo by mala byť na malej vyvýšenine - pomôže to zabrániť stagnácii dažďa alebo roztopenej vody.Najvhodnejšou pôdou pre polyanthusové ruže je sypká, úrodná zmes pozostávajúca z hlinitej pôdy a organických látok (humus, rašelina).Je tiež možné pestovať v čiernej pôde, ale musí byť doplnená drenážnymi materiálmi: rašelina, hrubý piesok.Neodporúča sa pestovať ruže v piesočnatej pôde, pretože v lete sa zahrieva a v zime mrzne.

Na zemi sa sadenice vysádzajú na jar, keď sa krajina zahreje na 8 - 10 ° C - pravdepodobne to je koniec apríla - začiatok mája.V oblasti určenej pre ruže je potrebné kopať, čistiť hrče, korene a iné zvyšky, pridávať minerálne a organické hnojivá (kompost, drevný popol). Pretože kríky polyanthusových ruží sú kompaktné a nízke, otvory pre sadenice sa kopajú malé (v závislosti od veľkosti odnoží).Vzdialenosť medzi kríkmi závisí od odrodových charakteristík:

 • Rastliny do výšky 50 cm sa vysádzajú vo vzdialenosti 35 - 40 cm;
 • s výškou puzdra 0,8 - 1 m, vzdialenosť by mala byť 50 - 70 cm;
 • kríky s výškou viac ako 1 m sa vysadia vo vzdialenosti 1-1,2 m.

Bezprostredne pred výsadbou sa spodok pristávacej fossy zvlhčí, sadenice.umiestnené vo vertikálnej polohe tak, aby korene boli 7 až 10 cm pod úrovňou pôdy. Vysadené kríky opäť napojené, mierne štrkatá suchá zemina, podľa potreby, mulčované organickou hmotou.

Pokyny na starostlivosť

Aj keď nie je starostlivosť o polyanthusové ruže veľmi náročná, nemalo by sa zabúdať na základné opatrenia, ako je zvlhčenie, obliekanie a štandardné prerezávanie, pretože od nich závisí vývoj a kvitnutie rastlín.

Zavlažovanie nie je rozhodujúce pre ruže tohto druhu. Polyantha ruže môžu rásť v suchej aj nadmerne vlhkej pôde, ale v mierne vlhkej pôde sa bude cítiť lepšie. Z času na čas (keď pôda vyschne) sa odporúča zalievať kríky pod koreň a večer posypať korunu.

Mulčovanie nie je povinný, ale žiaduci postup pre ruže. Krásny kompost nielen zachováva vlhkosť v pôde, ale tiež dáva rastlinám dobre upravený dekoratívny vzhľad. Okrem toho mulčovanie eliminuje potrebu uvoľniť pristvolné kruhy a odstrániť burinu.

Hnojivá poskytujú celkový vývoj rastlín a najmä kvitnutia. Sú schopní zvýšiť rast výhonkov, zlepšiť a urýchliť tvorbu pukov. Hnojiť ruže, od jari do polovice leta. V auguste sa neodporúča aplikovať ďalšie hnojenie, pretože dlhodobý vegetačný proces znižuje odolnosť rastlín v zime.

Ako obväz môžete použiť špeciálne zložité zmesi pre ruže alebo tekuté stelivo v pomere 1:20. Prvé dvehnojenie sa aplikuje počas pučania a pučania, zvyšok podľa potreby, ak kríky stratia ozdobnosť alebo znovu kvitnú. Na jar by malo byť preventívne rozprašovanie chorôb a možných škodcov.

V priebehu celej sezóny je potrebné vykonávať fixáciu, smer výhonkov v požadovanom smere, viazanie kríkov, odstraňovanie vyblednutých výhonkov. Na jar je žiaduce vykonať sanitárne a formatívne prerezávanie: odstráňte všetky poškodené vetvy a zdravé skráťte o tretinu. Polyantha rose, ktorá je tu opísaná, je dobre rozvetvená sama osebe, ale jarné orezávanie vrcholov ešte zvýši jej korunu a bude ešte krajšia a ozdobnejšia.

Video „Výsadba a starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako správne zasadiť a ošetrovať kríky.