Hromadu kompostu dať svoje vlastné ruky: tipy a triky

Dobrá úroda v lôžkach priamo závisí od úrodnosti pôdy, preto sa väčšina záhradkárov a amatérskych záhradníkov snaží zlepšiť pôdu v prímestských oblastiach. Na tento účel sa do pôdy systematicky zavádzajú rôzne vrchné obväzy: potravinový odpad, spadnuté listy, hnoj, minerálne prísady atď. Je možné výrazne urýchliť proces kŕmenia pôdy a celkom jednoducho zlepšiť kvalitu hnojiva. Hromada kompostu vám pomôže, ktorá môže byť usporiadaná v chate z odpadového materiálu (dosky, guľatina, palety, sudy, záhradné siete atď.).

Príprava humusu

Hromada kompostu je druh spracovateľského závodu vo vašej dache, v ktorom prebiehajú zložité biochemické reakcie pri určitej teplote a vlhkosti.

Na to, aby všetky procesy prebiehali správne a rýchlo, je potrebné neutralizovať vplyv vonkajšieho prostredia, preto stavajú kompostovacie boxy a valce alebo robia stavbu podľa fínskej technológie, ktorá zabezpečuje krytie (ochrana pred slnkom, vlhkosťou, zvieratami a vtákmi) a otváraciu stenu (extrakcia hotového hnojiva). Ktorýkoľvek záhradník alebo záhradník si môže vybrať najlepšiu voľbu pre svoju letnú chalupu.

Upozorňujeme, ževeľká hromada sa môže prehriať, a preto je vysoká pravdepodobnosť úmrtia všetkých potrebných baktérií a mikroorganizmov.Všimnite si tiež, že kompost dozrieva v lete a počas teplých dní na jeseň, zvlášť efektívne.

Správne vyrobená kompostová hromada za rok alebo dva vám poskytne vynikajúci prostriedok na hnojenie pôdy - humusu.Môže sa bezpečne používať na kŕmenie rastlín v posteliach alebo na záhrade.

Ako si vybrať miesto pri chate

Zariadenie kompostovej haldy vyžaduje predovšetkým správny výber vhodného miesta pri chate.Zvyčajne sa nachádza na okraji lokality, kde nebude priťahovať osobitnú pozornosť a kazí vzhľad.Hromada kompostu by mala byť umiestnená na trávnikom vyčistenom mieste a dobre uvoľnená.

Pamätajte, že miesto na haldu musí byť teplé, dobre vetrané, chránené pred vetrom, ale nie na otvorenom slnečnom mieste, inak zomrú prospešné baktérie.

Zásady kvality haldy

Odborníci tvrdia, že ideálne hnojivo pre vaše postele sa získava pomocou troch hromád.:

 • pre záložkový materiál;
 • humus počas dozrievania;
 • pripravený humus.

Aby nedošlo k mučeniu otázkami „Ako urobiť kompost správne?“, „Ako získať dobrý kompost?“, Postupujte podľa týchto odporúčaní: optimálne rozmery každej hromady sú 1,5 m široké, výška okolo1,2 m, dĺžka - ľubovoľné (v závislosti od počtu postelí a stromov, ktoré je potrebné kŕmiť)získané humusom).

Na usporiadanie priestoru pre hromadu v dache sa používajú rôzne materiály, často ide o mriežku, bridlicu, dosky, palety.

Dnes existuje veľa rôznych metód prípravy kompostu, ale kľúčové princípy sú rovnaké.Čím rozmanitejšie organické látky sa používajú vo vrstvách, tým priaznivejšie je prostredie pre požadované baktérie a tým efektívnejší je proces rozkladu.Ak sa halda skladá z jedného materiálu (seno alebo tráva), biochemické reakcie nepôjdu, baktérie sa neobjavia a kompost nebude dozrievať.Medzi ďalšie zložky musia nevyhnutne patriť materiály bohaté na uhlík a dusík (kravský trus, kostná múčka atď.).

​​

Vynikajúcim spôsobom na urýchlenie dozrievania haldy je pridať do vrstiev hotový kompost alebo úrodnú pôdu.Zoberme si, že Zem je mimoriadne nevyhnutnou súčasťou.Najlepšie je použiť hlinku alebo hlinitú pôdu, pretože podporuje vznik baktérií a tvorbu humínnych organominerálnych komplexov.

Robíme to v etapách

Hromada kompostu bude produktívna vlastnými rukami, objavia sa v nej správne baktérie a ukáže sa, že sú vysoko kvalitnékompost, ak budete postupovať podľa niektorých všeobecných odporúčaní:

 1. Záložka pre nasledujúcu sezónu na jeseň.
 2. Zmiešajte rôzne zložky a ukladajte ich do vrstiev.
 3. Na spodku hromady by mali byť také vrstvy: najskôr príde zem (asi 30 cm), potom seno (asi 10 cm), listy nad (30 cm) a burina.(30 cm).
 4. Potravinový odpad by sa mal do hromady kompostu systematicky pridávať (kosti a všetky tuky by sa mali vylúčiť).
 5. Aby sa urýchlil proces rozkladu, musia byť všetky vrstvy napojené vodou.
 6. Pravidelne pridávajte hnoj a doplnky minerálov.
 7. Je potrebné vetrať vlas (tj posunúť sa), aby sa zabránilo vyschnutiu jeho vrstiev (v prípade potreby zalievanie). Na vyriešenie problému vetrania použite návrh záhradnej siete.
 8. Na prácu s humusom je lepšie získať samostatné nástroje (lopaty, vidlice, zhrabovače).

Stanovenie pripravenosti na kompost je pomerne jednoduché: zrelý humus má sypkú štruktúru, tmavohnedú farbu a vôňu lesnej pôdy.

Video „Ako urobiť humus správne a rýchlo“

Zistite, ako vytvoriť kompostovú hromadu na základe rady skúseného záhradníka.

Organické haldy

Jednou z hlavných otázok letných obyvateľov pri znášaní je, ako dosiahnuť, aby sa hromada robila rozumne, potrebné baktérie sa v nej úspešne vyvíjajú a správne prechádzajú procesom hnitia?

Odpoveď je pomerne jednoduchá: do kompostového rastlinného odpadu je potrebné pridať odpad z trávy, listov, zvyškov zeleniny a ovocia, sódy, rozdrvených konárov a burín. Je potrebné poznamenať, že kompost bude ešte výživnejší, ak k nemu neustále pridávate rastlinný odpad zo svojho stola (čistenie zeleniny a ovocia, čaju, kávového základu atď.). Na kompost sú tiež vhodné kartóny, noviny, staré veci z vlny alebo bavlny.

AleExistuje tiež množstvo nežiaducich prísad, ktoré sú kategoricky nevhodné na výrobu tohto hnojiva: mŕtve zvieratá, tuky, kosti, mliečne výrobky, atď. K halde by ste nemali pridávať ani sklo, gumu, plasty, farebný a laminovaný papier atď. pokládka vrstiev paradajok a zemiakov, keďže na jeseň je ovplyvnená plesňou, a hnojením postelí takým kompostom môžete nakaziť mladé zdravé výsadby na letnej chate.