Ako sa zbaviť krtkov v krajine navždy

Mnoho záhradkárov a záhradkárov, ktorí vidia charakteristické kopce pôdy na svojom pozemku, si okamžite uvedomuje, že sa na ich záhrade alebo na záhrade objavili móly. Niektorí záhradníci však tvrdia, že v tejto situácii nie je potrebné začať vojnu so škodcom. Je to pravda, dozviete sa z nášho článku. Tiež vám povieme, ako sa vysporiadať s krtkami v krajine a čo možno očakávať od výskytu takéhoto zvieraťa vo vašej krajine.

Druhy krtkov

Predtým, ako poviete, ako sa zbaviť krtka, musíte sa vysporiadať s jeho druhom. V dacha sa dajú získať tieto druhy týchto zvierat:

  • Európska čierna. Tieto móly sa živia hmyzom, larvami a dážďovkami, čím zabíjajú veľké množstvo škodcov, ktoré vedú k chorobám pestovaných rastlín. V Európe je tento druh Červenou knihou, ale v našej krajine sa stále ničí;
  • les. Kožušina týchto zvierat je červenohnedá alebo sivohnedá, chrbát je tmavší a brucho je svetlejšie. Tento druh spôsobuje značné škody na rastlinách rastúcich v dache. Ich obeťami sú mrkva, ovocné stromy a bobule, ako aj repa a kapusta. Musia sa čo najskôr stiahnuť zo záhrady, inak môžete prísťčasť plodiny. Vzhľad týchto krtkov v dache je však veľmi zriedkavý jav.
  • pole. Najškodlivejšie a najaktívnejšie. Ich pokožka je sivohnedá a papuľa je typická pre hlodavce. Je potrebné sa zbaviť tohto škodcu čo najskôr, inak môžete prísť o všetky kríky v tejto oblasti. Čierne a červené ríbezle, maliny a egreše trpia obzvlášť ťažko. V lete môžu mať koreňové plodiny krtko poľné. Ale viac rastlín, tieto zvieratá dávajú prednosť hmyzu a larvám.

Nech sa vo vašej letnej chate objaví krtek, vo väčšine prípadov budete musieť zviera zbaviť, pretože jeho aktivita, aj keď nepriama, povedie k smrti niektorých rastlín. Zomrú kvôli tomu, že korene visia vo vzduchu - vo vykopaných dierach.

Krtek v krajine - výhoda alebo škoda?

V skutočnosti nie je vždy potrebné zbaviť sa krtka, ktorý sa objavil na pozemku. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú skutočne užitočnejšie ako skutočná ujma. Ničia veľa škodlivého hmyzu (bradavíc, šlapiek, lariev atď.). Maximálny úžitok z nich bude začiatkom leta.

Rozhodnutie o krtekovi sa preto môže zmeniť na väčšie nešťastie. Ak sa stále rozhodnete zbaviť sa takého susedstva, vyberte si priaznivejšie a dočasné opatrenia boja. Pri tom všetkom je potrebné pamätať na to, že vylúčenie krtkov z miesta otvorí cestu pre hraboše a myši, ktoré sa s takmer 100% pravdepodobnosťou objavia na vašej stránke.záhradka.

Ďalším problémom zostanú púštne nory, s ktorými nemôžete nič urobiť. A všetky rovnaké myši alebo iné hlodavce sa v nich usídlia, čo zámerne zničí úrodu.

Video „Mole Hunt“

Účinné spôsoby boja proti

Keďže činnosť krtek na mieste vám umožní účinne sa zbaviť veľkého množstva škodlivého hmyzu, je logické, že by ste sa mali zbaviť samotného zvieraťa po vykonaní užitočnej práce. V tomto prípade je lepšie zvoliť opatrenia boja, ktoré vyháňajú krtek, ako ho zabiť. Koniec koncov, môže ísť o zobrazenie červenej knihy.

Krtka sa môže zbaviť týmito spôsobmi:

  • najúčinnejší a najjednoduchší spôsob, ako bojovať - ​​pestovanie v záhrade rastlín so silným zápachom. Takými rastlinami sa môžu stať tagetis, zeler, yzop, bazalka, kôpor atď. Vysadené tieto rastliny potrebujú malé hromady, ale na celom webe. 1,5 mesiaca po výsadbe začnú vydávať zápach a krtkovia opustia vašu „pohostinnú“ zeleninovú záhradu;
  • tieto zvieratá môžu byť odstránené vykopávaním odpadu zo solených sleďov (pokazené ryby, vnútornosti, hlava atď.) Pri výstupe z ich nory. Tento spôsob boja je však menej účinný, pretože po úplnom rozklade odpadu z rýb v zemi sa zvieratá vrátia. Potom sa ich musíte znova zbaviť.

Iným spôsobom kontroly je transplantácia narcisu. Ide tu opäť o čuch. Jeho krtkovia netolerujú a preto veľmi rýchlo opustia vašu letnú chatu.Musia byť vysadené blízko červej dierky. Pozitívny výsledok bude viditeľný po niekoľkých týždňoch.

Používanie pascí na krtek sa považuje za menej účinnú metódu boja. Tento nástroj pomôže zbaviť sa zvierat celkom rýchlo. Krtkovia sa však tiež rýchlo naučia obísť také prekážky. Doteraz existuje niekoľko typov takýchto pascí. Sú to malé trubice s viečkami na oboch stranách.

Ďalším nástrojom, ktorý sa často používa v zeleninových záhradách na boj proti krtkom, je pasca na krtko alebo pasce. Zviera z takého zariadenia sa nebude môcť dostať von samo. Otázka však je ešte niečo: ako nainštalovať krotolovka do diery? Pri inštalácii odstráňte hornú vrstvu zeme blízko otvoru. Pasca je otvorená. Nezabudnite, že inštaláciu by ste mali robiť iba pomocou rukavíc. V opačnom prípade vás bude zviera cítiť a obísť pascu.

Niektorí záhradníci okrem vyššie opísaných metód navrhujú na ochranu pred molármi použiť špeciálne „zjazvovače“. Ich princípom činnosti je vytváranie rôznych hlasných zvukov. Takéto „zjazvovače“ sa dajú vyrobiť vlastnými rukami vo forme hrkál, plastových fliaš a rôznych hlučností. Tento nástroj je však v skutočnosti prakticky neúčinný, aj keď je medzi ľuďmi známy ako „vynikajúca metóda“.

K vnútroštátnym metódam boja patria:

    63. použitie trstiny. Jeho dĺžka musí byť najmenej 2 metre. Vyčistite trstinua do nej vložte rúrku.Výslednú štruktúru pochovajte do zeme a nechajte ju 60 cm nad zemou.S pomocou vetra vytvorí trstina zvuk, ktorý straší zvieratá;
  • Najťažšia metóda je vykopať tvrdý materiál (bridlica, linoleum) do zeme.Vykopajte ho až do hĺbky 70 cm, čím získate fyzickú bariéru proti mólom;
  • zaplavenie dier vodou.

Ďalším nástrojom na účinný boj proti krtkom je použitie rôznych jedov.Na trhu nájdete niekoľko druhov jedov.Pred použitím týchto nástrojov si prečítajte návod na použitie.

Upozorňujeme, že ak úplne zlikvidujete celú krtkovú populáciu vo vašej oblasti, za pár rokov zomriete na inváziu medveďov, môžu chrobáky a iný hmyz, ktorý nielen poškodí vašu úrodu, ale tiež ich infikuje rôznymi chorobami.Takže v porovnaní s týmto „šťastím“ sa vám zdá, že moly sú menšie z dvoch zlých.Preto v situácii, keď sa potrebujete zbaviť krtkov, je lepšie zvoliť nie radikálne metódy boja.

Prevencia

Lepším a najosvedčenejším spôsobom boja proti mólom je vykonávanie preventívnych opatrení.To vám pomôže nielen zachrániť vašu záhradu pred „upratovaním“ zvieraťa, ale aj ušetriť čas, peniaze a peniaze zamerané na vylúčenie krtkov, ktoré sa objavili.Preventívne opatrenia však nie sú lacné a nie vždy sú potrebné.Koniec koncov, krtkovia môžu byť oveľa prospešnejšie ako zjavné poškodenie.

Mostefektívnym a optimálnym spôsobom, ako zabrániť vzniku krtkov na záhrade, bude inštalácia špeciálneho pevného plotu okolo celého obvodu zeleninovej záhrady alebo záhrady. Vynikajúcim materiálom na oplotenie areálu sú linoleum, bridlica, pozinkovaná sieťovina (zložená vo viacerých vrstvách) a materiál na strechy. Plot vykopaný do zeme by mal byť uzavretý tak, aby bol 50 cm nad zemou.

Namiesto takého plotu sa po obvode zeleninovej záhrady môžu liať šachty až do hĺbky 35 cm a spať sutinami a pieskom. Takýto plot však môžu prekonať najmä perzistentné zvieratá.

Okrem toho môžete použiť lacnejšiu a lacnejšiu metódu - pestovanie strukovín (najmä čiernych fazúľ). Zistili sme teda, že vzhľad krtkov v letnej chate, najmä začiatkom leta, bude prospešný iba pre záhradu a na nej pestované rastliny. Ale bližšie k jeseni je ešte lepšie uchýliť sa k šetrným metódam strašenia zvierat. Takýto prístup k otázke je optimálny - a budete spokojní a krtci budú v bezpečí.

Video „Ako chytiť slepca (krtek)“

Z videa pochopíte, ktoré metódy sú najúčinnejšie pri dosahovaní mólov bez letnej chaty.