Pravidlá pestovania a pestovania horúcich ruží

Lezecké ruže zaujímajú popredné miesto v terénnej úprave. S ich pomocou môžete ľahko vytvárať kvitnúce oblúky, stĺpy, tŕne, vypestovať živý plot, skryť neatraktívnu stenu. V každom prípade lezenie ruží kvitnúcich na pozemku môže zmeniť aj tú najskromnejšiu záhradu na skutočný raj. Aby si však mohla táto veľkoleposť vychutnať, je potrebné pravidelne a náležite sa starať o lezeckú ružu. O vlastnostiach výsadby ao tom, ako pestovať prútené ruže na záhrade, sa bude diskutovať v tomto článku.

Opis

Lezecké ruže sú rôzne záhradné ruže charakterizované curlingovými alebo plazivými riasami dlhými niekoľko metrov. Je to vlastnosť rastu výhonkov, ktorá umožňuje použitie rastlín vo vertikálnom záhradníctve na dekoráciu malých architektonických tvarov: altány, oblúky a iné dekoratívne štruktúry. Tento druh ruží nemá určitú klasifikáciu, ale podľa charakteru rastu výhonkov sa delia do troch skupín:

  • lezenie (výhonky 3-5 m dlhé) - tieto ruže nie sú náchylné na vetvenie, nezávisle sa držia podpory, ale pre správny rast je potrebné ich poslať, silné výhonky pokryté tŕňmi, tvrdými listami, voskovými kvetmi môžu mať najrozmanitejšie veľkosť a vzhľad: odmalý až pomerne veľký;
  • polo tkané (výhonky 1,5 - 3 m) - ideálne pre živé ploty, môže byť vo forme kompaktného kríka alebo umiestnené na výložníku;
  • šplhavé ruže (dĺžka rias 5-15 m). Pre túto skupinu je charakteristická nepretržitá tvorba nových výhonkov, vďaka ktorej Bush rýchlo zvyšuje zelenú hmotu a kvitnúce úseky po dobu 1 až 3 mesiacov.

Kučeravé ruže sú obzvlášť ozdobné, pretože dokážu opliesť veľkú plochu v krátkom čase. V tejto skupine je veľa zvyškových odrôd, ktoré v sezóne viackrát kvitnú.

Všetky lezúce ruže začínajú kvitnúť v júni a končiť v rôznom čase: stredne odrody kvitnú v priemere 30 dní a tie vinutia - nepretržite od začiatku júna do samého jesene.

Z povahy kvitnúceho ruža možno rozdeliť na veľkokveté (jednotlivé puky) a mnohokveté (kvetenstvo). Kvety s veľkým kvetom sa vyznačujú otvorením jedného puzdra a dlhým obdobím kvitnutia. Navonok a svojou veľkosťou pripomínajú čajové ruže, tiež pekne vonia. Pestrofarebné kvety sa líšia v nevýznamnej veľkosti (2 až 3 cm v priemere), veľké množstvo púčikov (5 až 20 kusov), zozbieraných do kvetov, so slabou, takmer nepolapiteľnou chuťou.

Video „Najlepšie odrody ruží“

Z videa zistíte, ktoré odrody sú najlepšie pre záhrady, chaty a podobne.

Pristátie

Výsadba horolezeckých ruží sa vykonáva hlavne na jar, ale v južných oblastiach, ako aj v strednej zónemožné v jesennom období, 1-1,5 mesiaca pred začiatkom mrazu. Ak je jeseň teplá, potom sa rastliny postačia prispôsobiť a zakoreniť. Výhodou jesennej výsadby je to, že hneď po príchode jari začne mladý ker aktívne rásť spolu so starými kríkmi a možno v júni poteší aj prvé kvitnutie.

Horolezecká ruža preferuje slnečno, mierne fúkané vetrom a nie mokrade. Je vhodné zasadiť kríkov v malom nadmorskej výške, čo pomôže vyhnúť sa stojatej vode v pôde, ktorá je škodlivá pre ruže. Pretože korene dospelej rastliny dosiahnu hĺbku 2 m, miesto výsadby by sa malo zvoliť s hladinou podzemnej vody pod touto značkou. Kríky sa odporúčajú vysádzať v dostatočnej vzdialenosti (1,5 - 2 m) od seba, pretože riasy sa môžu krútiť rôznymi smermi a rýchlo rastú.

Optimálna veľkosť výsadbového otvoru pre ružu 50x50 cm je hĺbka a priemer, ale všetko závisí od odrody. Ak môže krík zväčšiť objem, veľkosť by sa mala zväčšiť na 60 cm. Ideálnou pôdou pre ružu je sypká hlina s vrstvou humusu alebo iného organického materiálu. Ak pôda nie je úrodná, je potrebné pridať zmes rašeliny, humusu a fosforu. Miesto výsadby sa pripravuje vopred a bezprostredne pred výsadbou sa vykope pôda.

Ak sa sadba kúpi v škôlke, mala by sa na pár hodín vložiť do vody, aby sa korene vyrovnali. Ďalej je puzdro umiestnené do výsadbovej jamy vertikálne, takže koreňkrk po zaspaní bol pochovaný asi 10 cm. Po výsadbe je krík napojený a pôda je pokrytá mulčom (piliny, štiepky, kamenná drvina). Ak sú rastliny vysadené na jeseň, mulč by mal byť organický: humus, rašelina.

Pestovanie

Lezecké ruže si v tejto oblasti vyžadujú veľa pozornosti, ako aj určité znalosti. Pre nich je dôležité správne nasadenie a starostlivosť, od ktorej závisí krása a okázalosť kvetu. Prvá vec, ktorú musia rastliny nainštalovať, je podpora, po ktorej budú chodiť. Zatiaľ čo sadenice sú mladé, je potrebné ich pravidelne zalievať a uvoľniť pôdu okolo, ak nejde o mulč. Zrelé rastliny potrebujú najmä zalievanie extrémnym teplom, avšak pravidelné zalievanie a kropenie kríkov vo večerných hodinách bude mať najpriaznivejší vplyv na kvitnutie.

Starostlivosť o lezenie ruží zahŕňa aj obliekanie. Na začiatku vegetačného obdobia a pred hibernáciou sa pod krík aplikujú minerálne hnojivá, špeciálne zmesi s humátom pre ruže.

V lete sa kríky môžu naliať pomocou organického roztoku alebo kompost môžete vložiť do sudového kruhu. Aby sa zabránilo infekciám rastlín hubami rastlín, ošetrujú sa dvakrát mesačne insekticídmi: tekutina Bordeaux, síran meďnatý. Rovnaké prostriedky sú účinné proti takým škodcom ruží, ako sú vošky.

Ruže sú teplomilné rastliny, ktoré môžu zamrznúť už pri teplote -10 ° С, preto by mali byť v zime na zimnom období.zakryť sa Na tento účel sa na jeseň, keď nočná teplota klesne na -3 - 5 ° C, biče vyberú z podpier, krútia, položia na zem a posypú hrubou vrstvou organického mulča. V drsnej zime je možné na prístrešok umiestniť hustejší materiál (strešná krytina, agrofibre).

Orezávanie

Tvorba kríkov je veľmi dôležitou udalosťou pri lezení ruží, ktorá umožňuje dosiahnuť dlhšie a hojnejšie kvitnutie. V lete rastú horolezecké ruže, ktoré sa starajú o vysokú úroveň, v priemere o 3-4 m, čo vedie k nadmernému zhrubnutiu kríkov, takže pravidelné prerezávanie rastlín tiež omladzuje a udržuje ju v zdravom stave.

Ruže sa orezávajú na jar a na jeseň. Na jar sa úplne orezávajú pacienti a mrazené výhonky, ako aj vrcholy vetiev, ktoré sa vytvorili minulý rok. Počas celého obdobia kvitnutia sa z puzdra odstránia kvitnúce puky. Tento postup nielen zlepšuje estetický vzhľad rastliny, ale má aj sanitárny účel, pretože škodcovia alebo patogény môžu žiť v sušených alebo hnilých pukoch.

Jesenné prerezávanie tiež odstraňuje všetky poškodené, ako aj nezrelé (slabé, príliš tenké) výhonky bežného roka, po ktorých môžu byť biče odstránené z podpier a pokryté na zimu. Je lepšie horizontálne vytvárať lezúce ružové kríky. Tento spôsob prispieva k hojnému rozkvetu, zatiaľ čo pri vertikálnom formovaní vetiev sa púčiky tvoria iba na samom vrchole puzdra.

Rozmnožovanie

Šplhavé ruže je možné množiť niekoľkými spôsobmi:

  • rozdelením kríka: metóda je prijateľná pre polopružné ruže, pretože je veľmi ťažké vykopať a rozdeliť krík kučeravej ruže umiestnenej na podložke;
  • odrezky: používajú sa letné (zelené) a tuhé výhonky;
  • vrstvenie.

Pozrime sa podrobnejšie na tieto dve uvedené metódy.Rezanie je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, okrem zelených odrezkov poskytuje takmer stopercentnú záruku úspešného zakorenenia.Prírezy by mali byť rezané v júni, počas kvitnutia ruží.Spodný rez sa vykonáva v uhle 45 ° od spodnej časti puku, horný v pravom uhle tesne nad púčikom, listy sa odstránia z kmeňa.Sochory 15 až 20 cm dlhé s 3 až 4 internódiami sa zasadia do vlhkého substrátu (zmes zeme a piesku v rovnakých pomeroch) a zakryjú sa plechovkami (môže sa použiť polovica plastovej fľaše).Pri pravidelnom zalievaní sa zakorenenie odreže za mesiac.

Je vhodnejšie rozmnožovať popínavé ruže pomocou vrstvenia koreňov.Za týmto účelom oddeľte mladé riasy, ktoré rastú v koreňovom golieri, pod ním vykopajte malú drážku (10 - 15 cm široká a hlboká), na dno položte tenkú vrstvu humusu, zmiešajte ju s pôdou, potom ju vložte do výklenku, spevnite ju niekoľkýmizem a posypte zemou.Pred bičovaním prikopie by sa na miestach pod obličkami mali urobiť malé rezy, aby sa urýchlilo klíčenie koreňov.Na jeseň sa bude sadiť klíčok, ale môže byť transplantovaný iba na jar a na zimu musí byť zakrytá budúca ruža.rašelina alebo humus, aby mladé korene v zime nezamrzli.

Video „Pestovanie a odchádzanie“

Z videa sa dozviete, ako sa správne starať o kríky.