Ako pokryť ihličnaté rastliny na zimu bez rizika zamrznutia

Hlavnou výhodou ihličnatých stromov je ich mrazuvzdornosť. Existujú však určité nuansy, o ktorých nováčik nemusí vedieť. Preto budú veľmi vítané odporúčania, ako sa chrániť pred ihličnanmi na zimu.

Dôvody pre prístrešie

Ihličnaté rastliny zaujímajú osobitné miesto v srdciach zanietených záhradkárov. Stále zelené stromy a kríky sa vysádzajú nielen ako súčasť záhradnej kompozície, ale aj ako samostatná rastlina. Ihly dobre zatienia terén, poskytujú pohodlie celkovému obrazu letnej chaty. Dokonca aj v chladnom období, keď všetky rastliny spadajú do tzv. Hibernácie, sú ihličnaté plantáže akýmsi dekorom, ktorý pripomína zimnú dovolenku v teplom rodinnom kruhu.

Mrazivý vietor a spálené lúče slnka sa považujú za hlavné dôvody na ochranu ihličnatých plodín v zime. To sú faktory, ktoré majú najnepriaznivejší účinok na rastliny. Slnečné lúče sú obzvlášť nebezpečné v období topenia. V tomto čase ihličnatý strom odparuje veľké množstvo vlhkosti, ktorá sa nedoplňuje. Je to všetko o pobyte stromu v pokoji a absencii toku miazgy. Počas tohto obdobia slnečné lúče nielen konečne sušili konáre, ale ajnechajte na nich vážne popáleniny. Mrazivý vietor nie je o nič menej katastrofálny pre ihličnany. Preto mnoho záhradkárov pestuje svoje smreky, tujy a borovice pozdĺž steny alebo obklopené inými rastlinami. To do istej miery chráni sadenice pred vetrom.

Video „Príprava na ihličnany zimné“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pripraviť ihličnany na zimné obdobie.

Ochrana stredne veľkých druhov

Medzi stredne ihličnaté stromy a kríky patrí tuja, niektoré odrody tisu, smreku, borovice, cédrového cypre, cypre, jedle. Prvým bodom v procese otepľovania týchto plodín je ohýbanie vetiev ku kmeňu. Na opravu labiek použite obvyklú šnúru, ktorá nie je pevne ovinutá okolo ihličnanov. Potom sa rastlina umiestni na špeciálny izolačný kryt agrotextílií, ktorý nájdete v špecializovaných záhradníckych obchodoch. Ak to nie je možné, izoláciu si môžete pripraviť sami. Za týmto účelom zoberte netkaný materiál, zabalte ich ihličnany a švy sú pripevnené zošívačkou.

Je potrebné pamätať na to, že borovica a smrek potrebujú ďalšie otepľovanie výlučne v prvom roku života.Ak sú vetvy ihličnatých kultúr veľmi krehké, nemali by sa skloniť. V tomto prípade okolo zariadenia postavte rám z drevených tyčí alebo plastových sietí. Je lepšie nepoužiť drôt na prípravu rámu, pretože dobre vedie chlad a situáciu len zhoršuje. Keď sú tyče namontované, sú obalené špeciálnym izolačným materiálom.Materiál.


Pestovateľ si môže vybrať z:

 • agrospan;
 • poľnohospodárske vlákno;
 • pradená väzba;
 • ​​
 • pytlovina;
 • lutrasil;
 • Kraft papier.

Polyetylén sa nepoužíva ako krycí materiál, pretože akumuluje vlhkosť, ktorá môže spôsobiť hnilobu záhradného domáceho maznáčika.

Bezpečnostné opatrenia pre nízko rastúce kríky

Na rozdiel od stredne rastúcich ihličnatých druhov si krátko rastúce odrody pred hibernáciou vyžadujú menej údržby.Záhradníci so stredným pásom používajú na otepľovanie často smrekové alebo borovicové konáre.Sú umiestnené okolo kríka a vytvárajú druh pyramídy.Ak hovoríme o regióne s tvrdšou klímou, kde teplota klesne na -20 ° C, rastlina je navyše pokrytá plastovými nádobami.Pôda v koreňovej zóne mladých kríkov mierne špiny a mulčové piliny.

Iné postupy starostlivosti o pleť

Príprava ihličnatých rastlín na zimu zahŕňa tieto kroky:

 1. Polievanie.Pôda je zvlhčená pol metra hlboko, nielen pri kmeni, ale aj v okruhu polomeru koreňového systému.Ak je jeseň daždi, zalievanie je vylúčené, inak môže rastlina hniť.
 2. Mulčovanie.Na tento postup sa používajú organické materiály: seno, kôra stromov, piliny, ihly, smrekové konáre.Vrstva kompostu by nemala byť hrubá, inak sa zvyšuje riziko hlodavcov.
 3. Kŕmenie.Toto je dôležitá fáza starostlivosti o rastliny na jeseň.Hnojivo nasýtiŠnúra potrebná pre bezpečné zimovanie. Okrem toho je jesenný dresing akýmsi katalyzátorom jarného rastu rastlín. Pre hnojivá využívajúce kompost, biohumus, zmes dolomitovej múky a horčíka. Zmesi obsahujúce dusík sa eliminujú, pretože v rastlinách aktivujú procesy životne dôležitých aktivít, ktoré sa počas chladného obdobia spomaľujú.
 4. Prístrešok. Spôsoby otepľovania závisia od klimatických charakteristík oblasti a od typu ihličnanov. Starostlivosť o mrazuvzdorné ihličnany na jeseň zahŕňa upevnenie vetiev povrazom. Chráni ich to pred poškodením spôsobeným silným vetrom. Jemnejšie odrody ihličnatých plodín potrebujú jesenné otepľovanie. Každý záhradník však musí v tejto veci dodržať toto opatrenie, pretože nadmerné balenie môže poškodiť iba koreňový systém a rastlinu ako celok.

Prístroj odstráňte s príchodom jari, pokiaľ možno za oblačného počasia. Ak sú poškodené, suché vetvy alebo ak je rastlina otupená, vykonáva sa celý rad postupov „reanimácie“:

 • striekanie teplou vodou;
 • ochrana pred slnkom;
 • spracovanie krovín a stromov pomocou biostimulantov.

Efedra sa právom považuje za jednu z najnáročnejších a najrozumnejších záhradných plodín. V teplom období sa o seba môžu dobre postarať, ale s príchodom zimy je potrebné venovať pozornosť a zodpovednosť záhradníkovi.

Letní obyvatelia, ktorí sa starajú o svoje kríky a stromy,dostanete ako prejav vďaky zdravé a voňavé prasličky.