Ako udržať rezané ruže čerstvé vo váze na dlho

Čerstvá kytica ruží vyzerá luxusne a majestátne a je smutno, keď kvety stáli vo váze iba dva dni.Bohužiaľ sa to stáva dosť často.A tu nejde vôbec o čerstvosť kvetov, ale o nedostatok času a vedomostí o tom, ako udržať ruže vo váze dlhú dobu.Medzitým predĺžiť životnosť rezaných kvetín nie je tak ťažké, pomocou jednoduchých techník.

Príprava vody

Pre kyticu je veľmi dôležitá kvalita vody.Z jej zloženia a teploty nezávisí iba skladovanie ruží, ale aj ich dlhodobé udržiavanie v pôvodnej podobe.Všimli sme si, že v kvalitnej vode môže ruža stáť viac ako mesiac bez toho, aby stratila svoju krásu, a navyše môže dokonca „rásť“ - stonka porastie a kvet bude kvitnúť.Takýto účinok sa však dá dosiahnuť iba vtedy, ak viete, ako dlhú dobu správne udržiavať rezané ruže vo váze.

Začnime vodou.Malo by byť čerstvé a čisté.Najlepšie je destilovaná alebo filtrovaná voda.Pokiaľ je to možné, použite vodu zo studne.Voda z vodovodu musí byť najskôr odložená alebo prevarená.Osobitná pozornosť by sa mala venovať čistej vode.Malo by byť krištáľovo čisté, bez usadenín, ktoré môžubyť postavený v stoji.Tu je užitočné spomenúť čistotu vázy, pretože ak v nej budú stopy predchádzajúcich kytíc, voda sa rýchlo zhorší a ruže upadnú.

Teplota vody závisí od ročného obdobia: v lete bude studená, ale nie príliš studená, v zime sa ružica bude cítiť príjemnejšie vo vode s izbovou teplotou.Aby mohli ruže stáť čo najdlhšie vo vode, je potrebné ich kŕmiť.Na tento účel sa zvyčajne používa cukor a ocot, ktoré sa pridávajú do vázy rýchlosťou 1 lyžica.lyžica /1 liter vody.V tomto riešení však môžu kvety žiť, kým sa nezmnožia baktérie.

Vzhľad mikroorganizmov je normálny proces pre akúkoľvek tekutinu, ktorú môžu zastaviť dezinfekčné prostriedky a lieky:

 • je najdostupnejší nástroj, ktorý vyskúšajú mnohé ženy v domácnosti.- aspirín, hodí sa do vázy s vodou iba 0,5 tabliet /1 l.voda;
 • Kyselina citrónová - prášok sa pridáva do vody rýchlosťou 0,5 lyžičky na liter.voda;
 • kamenec (prírodné antimikrobiálne činidlo) je pomerne malý kryštál.

Ak v dome nie je nič z vyššie uvedeného, ​​môžete sa uchýliť k alternatívnym prostriedkom.Napríklad obyčajná vodka, ktorá sa pridáva do vody v množstve niekoľkých lyžičiek (v závislosti od objemu vody) alebo strieborný produkt, pomáha udržiavať ružu dlhšie.

Pri kúpe kytice vo veľkej kvetinárstve sa predajcu opýtajte: ako ušetriť rezané ruže alebo čo pridať do vody, abykvety stáli vo váze dlhšie?

Pravdepodobne vám ponúkne špeciálne prípravky, ktoré predĺžia životnosť kytice.Môžete si ich kúpiť a jednoducho pridať do vody pre ruže v pomere uvedenom v pokynoch.

Veľmi krásne veľké ruže pestované najmä dovážanými sa pestujú chemickými prostriedkami.Ak ste si istí, vaše kvety už zažili účinky chémie, namiesto aspirínu môžete do vody bezpečne pridať niekoľko kvapiek akéhokoľvek bielidla.Znie to úžasne, ale je to tento nástroj, ktorý používajú kvetinárstva, keď vytvárajú dlhé blednúce kytice.

Video „Konzervovanie čerstvých ruží“

Z videa sa dozviete, ako predĺžiť životnosť vašej kytice.

Príprava kvetov

Po zakúpení alebo obdržaní kytice ako darček by ste ju nemali okamžite dať do vody bez predchádzajúcej prípravy.Ak sú kvety prinesené z chladu, potom pre nich bude teplý vzduch a voda skutočným stresom, takže najskôr musíte postupne prispôsobovať ruže izbovej teplote.Bude tiež užitočné uistiť sa, že kytica je čerstvá, aby ste vedeli, ako ju v budúcnosti skladovať, pretože zatuchnuté kvety dokážu stáť len pár dní, a to aj pri náležitej starostlivosti.

Čerstvosť ruží môžete skontrolovať pomocou sepálov umiestnených pod kvetom.Ak sú husté a dobre pritlačené k púčiku, znamená to, že kvety sú čerstvé.Znížené alebo sušené sepaly naznačujú, že kvety sú rezané pred niekoľkými dňami.

Po tom, ako kytica trochu vľahlav interiéri môžete z neho vybrať obal a pokračovať v príprave:

 • na začiatku stonky položte do kúpeľa alebo vedra naplneného vodou na dve hodiny tak, aby boli nasýtené vlhkosťou - vyhnite sa úderom kvetov do vody, pretože môžu začať hniť od vlhkosti;
 • potom každú stonku odrežte pod ostrým uhlom bez toho, aby ste ju vytiahli z vody, aby sa vzduch nemohol dostať do stonky, čím sa predĺži životnosť ruže;
 • 52) odstránia sa všetky listy a tŕne v časti stonky, ktorá sa ponorí do vody - pri kontakte s vodou sa listy začnú hniť;
 • na to, aby stonky lepšie absorbovali vodu, je potrebné plátky trocha rozdeliť.

S takou prípravou a riadnou dennou starostlivosťou vás kytica dlho poteší svojou sviežosťou.

Miesto skladovania

K príprave vody a samotných kvetov sa dá vážne pristupovať, ale ak sa nesprávne zvolí umiestnenie kytice, neprinesie to požadovaný výsledok. Pri rozhodovaní o mieste vázy s ružami by ste mali dodržiavať tieto odporúčania:

  72. kyticu umiestniť na chladné, mierne zatienené miesto, kde neklesne priame slnečné svetlo;
 • váza by mala byť umiestnená mimo okien a dverí - zabráni sa tak prievanu, ktorý by bol veľmi škodlivý pre ruže;
 • neodporúča sa umiestňovať ruže do blízkosti iných rastlín, kvetov alebo ovocia - takáto štvrť ochudobní arómy a urýchli ich vädnutie;
 • ruže netolerujú znečistený vzduch,odložte kyticu z parkoviska a miest fajčenia;
 • Tiež by ste nemali umiestňovať kyticu do tesnej blízkosti s klimatizáciou alebo kúrením.

Pamätajte! Ruža miluje chlad a miernu vlhkosť, v týchto podmienkach zostáva dlho čerstvá a nestráca svoju úžasnú vôňu.

Ak ste kyticu kúpili vopred a potrebujete ju uložiť do nasledujúceho dňa, použite túto radu: stonky odrežte, vložte ich na dve hodiny do vody, potom zabaľte do fólie alebo pergamenu a vložte do chladničky.

Nebojte sa o zvädnuté kvety, v chlade sú dokonale konzervované bez vody. Túto metódu používajú všetci pestovatelia kvetín, ktorí sa zaoberajú pestovaním ruží na predaj. Púčiky rozrežú, zabalia do filmu a uložia na chladné miesto (pivnica, suterén, chladnička), kde sa ruže niekoľko dní dokonale konzervujú. Mimochodom, ružové sadenice v suteréne je možné skladovať až do jari.

Denná starostlivosť

Na úvod treba uviesť, aká by mala byť váza, aby sa v nej kvety cítili príjemne:

 • pre malú kyticu (3 - 5 ruží) bude slúžiť predĺžená elegantná váza s ťažkou základňou a úzkym vrchom;
 • svieže kytica je lepšie vložiť do širokej valcovej vázy, ktorá sa neobráti, a široký krk zabezpečí prístup vzduchu k stonkám;
 • ruže stoja dlhšie v miske z nepriehľadného materiálu (keramika, tónované sklo) - svetlo preniká do priehľadnej vázy, ktorá vedie k ohrevu vody a množeniubaktérie;
 • Voda vo váze sa musí naliať natoľko, aby stonky do nej klesali tretinu svojej dĺžky.

A teraz odhalíme niektoré tajomstvá o tom, ako predĺžiť život ruží stojacich vo váze:

 • voda sa musí meniť každý deň alebo aspoň každý druhý deň, zakaždým, keď sa znova pridávaŽiviny a dezinfekčné prostriedky;
 • pri každej výmene vody je potrebné dôkladne umyť vázu, opláchnuť stonky a aktualizovať časti;
 • pravidelne striekali kvety z rozprašovacej fľaše čistou vodou, pričom dávali pozor, aby sa nedostali dovnútra pukov.

Keď sa napriek všetkým vyššie uvedeným postupom kytica stráca, chladný kúpeľ ju pomôže oživiť.Vytočte chladnú vodu (10 - 12 ° C), vložte do nej ruže tak, aby boli ponorené iba stonky a kvety boli nad povrchom, zakryte fóliou a nechajte cez noc.Ak sa ráno čerstvosť kvetov nevráti, pridajte do vody pár kvapiek slaného amoniaku a znovu ožijú.Pri použití týchto jednoduchých tipov je možné predĺžiť životnosť ruží vo váze o niekoľko týždňov alebo celý mesiac.

Video „Starostlivosť o rezané ruže“

Z videa sa dozviete, ako sa starať o rezané kvety.