Pestujeme rôzne druhy aktinídií argut v krajine: tipy pre začiatočníkov

Majitelia pozemkov pre domácnosť, ktorí chcú diverzifikovať záhradnú krajinu, často pestujú exotické rastliny, ktoré sa neboja ruského podnebia. Actinidia argut (Actinidia arguta) je dobre zavedená na domácich pôdach a je schopná uspokojiť majiteľov ovocím a exotickým vzhľadom.

Charakterizácia aktinidia argut

Kultúra je drevina určená na záhrady. Vo voľnej prírode sa nachádza v Indočíne v Japonsku, na Sachalin a Kurily. prilepené,rastie hojne, obklopuje všetky podpery alebo prekážky. Majitelia ho často používajú na dekoráciu tŕňov a oblúkov a tiež ako živý plot.

Actinidia sa často používa na zdobenie tŕňov a oblúkov

Všeobecný opis kultúry

Stonka rastliny je kučeravá, svetlo hnedá, tuhá. Na dĺžku dorastá do 20–30 m v hrúbke 2–3 cm. Na podporu lokality stavajú silné podpery, ako sú mreže. Strúhadlá sa dajú ťahať vo vzdialenosti 7 m.

Listy kvitnú skoro na jar. Predĺžená cesta elipsy, dlhá 10 cm, špička je v tvare špičky, na okrajoch malých zubov. Spočiatku sa zmení na zelenú, ale v čase kvitnutia sa zosvetlia a zlúčia sa s bielymi kvetenstvami. Na jeseň zožltne a získa karmínový odtieň. Pád do polovice októbra.

Liana rastie po dobu 80 - 90 rokov. Prvá zbierka prináša 3 až 5 rokov po pristátí.

kvitnutie, opelenie a plodenie

Na začiatku kvitnutia vôňa kultúry je sladká a príjemne voňajúca. Biele alebo svetlo zelené kvetenstvo dorastá do priemeru 2 cm. Peľ je čierny.

Keďže aktinidia arguta je dvojdomá kultúra, potrebuje kríky pre mužov a ženy. Vyznačujú sa na jar: tyčinka a piestik sa tvoria v ženskom kvetenstve, v mužskom kvetenstve sa vytvára iba tyčinka. Na oplodnenie 5 samíc stačí jeden mužský ker.

Produktivita a používanie ovocia

Do jesene dozrievajú plody, ktoré vyzerajú ako egreše alebo miniatúrne dozrievania kivi. Farba je zelená, hnedáškvrny.Existujú hybridy s malinovým ovocím.Tvar je okrúhly alebo oválny (v závislosti od odrody).Hmotnosť ovocia je 5 g. Chuť je kyslá a sladká, vonia pekne.Obsah vitamínu C je lepší ako kiwi a dokonca aj citrón.

Za priaznivých podmienok je zber až 20 bobúľ z kríka.Ovocie visia na konáre na dlhú dobu, nespadajú.Úroda sa môže jesť čerstvá.Ovocie sa tiež suší, kladie na kompoty a používa sa na varenie džemu a džemu.

Plody aktinidia argut sú podobné angreštom alebo miniatúrnym kivi

Video „Actinidia argut and colomicta“

Toto video ukazujePodrobný opis týchto dvoch odrôd aktinídií.

Odrody, ktoré sú populárne v záhradníctve

V súčasnosti existuje niekoľko desiatok hybridov, ktoré vydržia domáce zimy.Tu sú niektoré z nich.

Ananás

Jedna z najvyhľadávanejších odrôd.Plody dozrievajú do októbra a majú oválny tvar.Chuť je tradičná.Pomenovaný pre zvláštnu vôňu podobnú vôni ananásu.Kôra je tenká, jedlá.Odolávajú aj silným mrazom, nevyžadujú nadmernú starostlivosť.Odroda si vyžaduje pravidelné sanitárne prerezávanie a zalievanie v lete.

Balsam

Udržiava tempo v druhej polovici septembra.Geometria plodu sa podobá rovnobežnostenu so zaobleným vrchom.Priemerná hmotnosť ovocia je 5–6 g. Zápach je mierne krehký, podobný ihličnatému.Dužina je jemná, šupka je hladká, zelenkavá.

Wiki

Pestované nemeckými chovateľmi,tvrdil, že je opeľovačom iných odrôd. Plody sú chutné, okrúhle alebo oválne, veľkosť je stredná. Samice kultúrnych jedincov poskytujú bohatú úrodu. Farba bobúľ je zelená, s jasne červeným a hnedým odtieňom so slnečnou stranou. Odroda odolá chladu až do -30 ° C.

Viti Kivi

Samonosný hybrid, ktorý sa používa v letných chatkách a na priemyselné účely. Nepotrebuje opeľovače, prináša bohaté úrody. Plody so správnou oválnou geometriou, zelené. Šupka je tenká, jej obsah je šťavnatý.

Zvláštnosťou ovocia Viti Kiwi je častá neprítomnosť semien v dužine, ktorá ovplyvňuje chuť.

Plody odrody Viti Kiwi s pravidelnou oválnou geometriou

Jumbo

Chované v Taliansku. Ovocie dorastá do 6 cm, pričom sa zmení na zelené alebo žlté. Plodenie začína 3-4 roky po výsadbe. Stabilný zber sa začína o 5-7 rokov. Zbierku Jumbo môžete zbierať koncom septembra. Plody sú mohutné, vážia do 30 g. Menej vonné ako iné odrody, ale oveľa sladšie. Skladuje sa dlho bez straty čerstvosti. Kríky rastú na 8 m, odolné voči mrazu až do -28 ° C.

Ženeva

Neskoré dozrievanie výsledkov šľachtenia amerických botanikov. Plody sú mohutné, podobné malým sudom. Odroda Ženeva dozrieva začiatkom septembra. Chuť medového ovocia, kyslá, príjemná vôňa. Hmotnosť - od 5 do 8 g. Je žiaduce zberať úrodu čo najskôr - bobule sa rýchlo rozpadajú. Udržuje chlad až do -30 ° C.

Issey

Chované v Japonsku. Nepotrebuje opeľujúcich susedov. Termín splatnosti - koniec septembra. ovocnýmalé, dorastajú do 3 až 4 cm. Ovariálne vaječníky sa tvoria v prvom roku po nasadení kultúry. Liana je kompaktná, siaha až do 3 m, čo ocenia najmä obyvatelia letnej sezóny. Neboj sa chladu až do -25 ° C. Issey sa vysadzuje na rôznych hlbokých podzemných vodách. Rastlina sa bojí sucha.

Zelený balzam

Úroda nie je pôsobivá - najviac 1,5 - 3 kg na krík. Plody sú mohutné, vo forme elipsy, hmotnosť - 8 - 10 g. Hybrid je samoproduktívny. Pôda je jemná, chuť je tradičná. Šupka je olivová. Odolné voči mrazu až do -25 ° C.

Golden Spit

Produkt ruských chovateľov. Rastie na 30 m, lístie je veľké, tmavé (takmer z diaľky takmer čierne). Je čas rozkvitať - koniec júna. Okvetné lístky sú svetlozelené, priemer kvetu je 2 cm. Plody sú svetlo žlté a eliptické. Chuť ovocia je sladká s vôňou jablka. Hmotnosť - 9–10 g. Zima prenáša na -40 ° C.

Kens Red

So sídlom na Novom Zélande. Bobule sú zelenkavo-červené, s nádychom fialovej farby, vyzerajú krásne na kríkoch. Vyzerá to ako masívne sudy. Zrieť na konci septembra, dorastá až do 4 cm. V dôsledku bohatých plodín je odroda v národnom hospodárstve žiadaná. Skladované po dlhú dobu, žiadny problém neprenáša prepravu. Nevyžaduje prístrešie ani pri -25 ° C.

Červené bobule Kens sú zelenkavo-červené, s odtieňom purpura

Kokuva

Japonská samoopelivá odroda. Plody sú malé, vonia ako citrón. Zbierka je organizovaná v polovici septembra. Po požadovanom odstránení:

 • prerezávanie;
 • odstránenie poškodených výhonkov;
 • riedenie korunky pre lepšie vetranie.

Mesačný svit

Získané nedávno, špeciálne vytvorené pre strednú a strednú zónu Ruska, vhodné na pestovanie v moskovskom regióne. Plody sú po stranách mierne sploštené, malé (s hmotnosťou 3-4–4 g), dorastajú do 2,5 cm. Pokožka je olivová. Chuť je tradičná. Obdobie dozrievania: koniec leta - začiatok jesene.

Primorskaja

Liana rastie rýchlo. Listy sú jasne zelené so žltkastým odtieňom. Obdobie starnutia trvá 3 až 4 týždne. Plody sú masívne, vo forme valca. Hmotnosť - 7–8 g, dĺžka - 2,5–3 cm. Vonia ako jablko, chuť je tradičná. Šupka je svetlozelená, hrbole sú hmatateľné. Vyžaduje opeľovanie od mužov.

Dobré odrody úrody Primorskaja prispievajú k blízkosti včelích úľov.
Rada autorov

Odolné voči mrazu až do -20 ° C. Imunitné voči bežným chorobám rastlín, takmer netrpia škodcami.

Fialová záhrada

Chovali ukrajinskí hlupáci. Plodenie sa začína o 3 roky, zber sa vykonáva v prvej polovici októbra. Plody sú príjemne fialové. Pestuje až 4 cm. Chuť je tradičná, jemná aróma, šťavnaté jadro. Neboj sa chladu až do -25 ° C.

september

Navrhnuté pre drsné zimy, „udržuje“ teplotu až do -40 ° C. Rastie do 7 m, vyžaduje pravidelné prerezávanie. Púčiky trvajú 20 až 25 dní. Odroda sa cení kvôli chuti, kyslá chuť sa takmer necíti. Plody dorastajú do 2 cm, farba pokožky je smaragdová s uhlopriečkoulinky.Poskytuje plné výnosy po dobu 30–40 rokov.Existujú dve odrody - colomikta a argut.

Farba pokožky aktinídia September smaragd

Taiga smaragd

Rastie na 3-4 mzelene.Potrebuje kultúru susedných opeľovačov.Úroda dozrieva do septembra.Chuť pripomína jahody alebo jahody.Šupka je tmavozelená, plody sú malé, podobné malým valcom s hmotnosťou od 3,5 do 4 g. Dobre zakorenia na rôznych pôdach, na slnku av čiastočnom tieni.Odroda je mrazuvzdorná do -30 ° C.

Relé

Vysoká, silná plodina s veľkými jasne zelenými listami.Plody sú mohutné, eliptické, mierne sploštené, s hmotnosťou 15 - 18 g. Sladké, chutia podobné jahodám alebo ananásu.Šupka je nepriehľadná, vápno-hnedá.Zrenie sa dlho nesprejuje, nebojí sa studeného počasia až do -35 ° C.

Tipy na pestovanie zdravých aktinídií

Odporúča sa pristátie skoro na jar alebo na jeseň.Predtým sa zakúpi sadivový materiál a vyberie sa vhodné miesto.

Výsadba na otvorenom priestranstve

Miesto nachádzajúce sa na slnečnej strane, ktoré však po večeri pokrýva tieň, je ideálne.Rybárik pochádza od „susedov“, ale aktivácia argónu je v konflikte s jabloňou.Sadenice by mali mať 2 až 3 roky, lepšie nakupovať v špeciálnych škôlkach.

Je lepšie kúpiť sadenice v špecializovaných škôlkach

Alumina nie je vhodná.Vyberte pôdu vlhkú a voľnú, s dobrou drenážou, niezásadité.Pri plytkej podzemnej vode pred výsadbou postavte kopec.Na svahu bude dobré miesto, ktoré umožní odtekanie vlhkosti bez toho, aby došlo k prevráteniu koreňov.

Bude potrebné vybudovať spoľahlivý systém podpory.

Polievanie a hnojenie

Počas vegetačného obdobia je potrebné, aby kultúra bola pravidelne zalievaná a ošetrovaná:

 • prerezávanie mŕtvych a poškodených výhonkov;
 • kŕmenie;
 • ničenie buriny;
 • uvoľnenie pôdy okolo kríkov.

Zalejte rastlinu postrekom ráno a večer.Ak dôjde k dlhodobému suchu, do každého puzdra sa naleje až 70 litrov vody, postup by sa mal vykonávať najmenej raz týždenne.

Kŕmenie zvyšuje schopnosť odolávať mrazu a zvyšuje budúcu úrodu.Uskutočňuje sa v niekoľkých fázach: s potašovými, fosfátovými a dusíkatými hnojivami - skoro na jar a po vytvorení prvých vaječníkov, s hnojivami s fosforečnanom draselným - po zbere.

Všeobecné pravidlá orezávania

​​

Orezávanie sa vykonáva v lete:

 1. Po prvýkrát sa orezáva plodina vo veku 3 až 3 rokov.Zvyšné vetvy sú rozmiestnené na mreží.Konce špičky výhonkov.
 2. Kultúra vo veku 8 - 10 rokov si vyžaduje omladenie.Výsledkom je, že z rastliny zostal pahýl s výškou 0,4 m.

Nie je možné rezať vinič na jar a na jeseň - to poškodzuje pohyb štiav, ktoré nakoniec zničia rastlinu.

Schéma vytvorenia sadenice Actinidia

Odchod na jeseň av zime

V zime mladé sadenice (nie staršie)3 roky) odstránené zmreže a prikryté smrekovými listami alebo rašelinou Hrúbka prístrešku - od 20 cm. Odporúča sa jed z hlodavcov umiestniť pod smrekové konáre. V apríli je prístrešie odstránené. Staršie kríky v septembri skrátia o pol alebo tretinu, tenšiu korunu. Na zimu nie je potrebné ich zakrývať.

Metódy kontroly chorôb a škodcov

Existuje riziko infekcie:

 • huby (fillostiktoz, múčnatka);
 • sivá a zelená forma;
 • ovocná hniloba.

Na ošetrenie sa odstránia postihnuté fragmenty lian a potom, keď sa obličky vyliahnu, kultúra sa postrieka roztokom zmesi Bordeaux (1%). Po mesiaci sa rozprašovanie opakuje.

Na múčnatku pomáha postrek roztokom sódy (0,5%). Postup sa opakuje po týždni a pol.

Zo škodcov sú najnebezpečnejšími chrobáky jedlé mladé púčiky. Menej časté sú pásové húsenice, kôrovce a pozlátené oči. Na prevenciu kultúry postrekuje Bordeaux tekutina na jar a na jeseň.

Phyllostiktóza
Mealy rosy
chrobák listový
Pozlátené oči

Recenzie Gardenera

„Vysadili japonskú samonosnú Issey. Rastie o 4 metre, plodina sa objavila už v prvom roku. Naše mrazy sa ho neboja. Celá rodina je šťastná. “

Marina, Kazaň:

„Získal som rôzne druhy bingov, pár kríkov (veľa som počulhodnotenie). Bobule sa ukázali ako malé, rozrušené. Poradili mi, aby som v okolí zasadil „muzik“ - a to je výsledok; pri opeľovačoch sa veľkosť ovocia strojnásobila. “

Zhanna, Tula:

Záhradníci, ktorí chcú na mieste získať krásne a chutné ovocie, dôrazne odporúčajú aktinidia argut. Nenáročný a exotický, mrazuvzdorný ker je schopný ozdobiť krajinu, dodáva estetickú radosť a gastronomické potešenie.